TORSHÄLLA FRIMÄRKSKLUBB

ESKILSTUNA VYKORTSFÖRENING

Auktion i samband med MÄLARDALSTRÄFFEN,
18 oktober 2008
i Torshälla

Auktionvillkor: Endast frakt tillkommer, inga extra påslag.
Objektet erhålles för näst högsta bud + en höjning.
Nr Facit m m Beskrivning Katalog-värde Min.bud Kr Se bild
1 Förfilateli Brevomslag med cirkelstämpel Linköping 4.2.1858, karteringsnr.2   75:- Bild 1
2 Vykort 4 vykort, topo, varav 3 Oscar och 1 medaljong. Kvalitet 6-7   40:- Bild 10
3 2 4 Skill b:co blå praktstämplat Fahlun 4.6.1857, men ktt 750:- 50:- Bild 2
4 Vykort 4 vykort, varav 1 stämplat Stålbåga. Kvalitet 6-8   40:- Bild 10
5 9 Vapen 12 öre blå praktstämplat Nyköping 13.10.1858 250:- 100:- Bild 2
6 Vykort 3 vykort, Gratulation, stpl Hedensö och 2 st i Hållsta. Kvalitet 5-8   30:- Ingen bild
7 Brev Vapen 12 öre stpl Bernshammar 23.12.1870 och Köping 24.12.70 600:- 175:- Bild 1
8 Vykort 4 vykort, topo, stpl 2 Oscar, 1 medaljong och 1 lejon. Kvalitet 6-8   40:- Bild 9
9 21 Ringtyp 12 öre blå prakt/lyxstämplat Öja 7.4.1877 400:- 300:- Bild 2
10 Vykort 6 st, med relief, stpl Oscar och 1 brev med 2 öres porto. Kvalitet 6-8   60:- Bild 9
11 52 Oscar 5 öre grön 6-block med omvänt vm. postfriskt 600:- 120:- Bild 2
12 Vykort 3 moderna reklamvykort, ofrankerade. Kvalitet 10   10:- Ingen bild
13 52 Oscar 5 öre grön på klipp stpl Karlstens Fästning 10.7.1904 400:- 150:- Bild 2
14 Vykort 8 st helg/gratulation varav 3 Oscar, 3 medaljong, 2 bandm. Kvalitet 6-8   40:- Ingen bild
15 54 Oscar 10 öre röd prakt/lyxstämplat Gropptorp 16.6.1896 50:- 40:- Bild 2
16 Vykort 2 st med motiv från Kungsör stpl Oscar. Kvalitet 7   30:- Bild 8
17 57 Oscar 25 öre orange praktstämplat Vadsborg 30.10.1906 125:- 100:- Bild 2
18 Vykort 1 kort frankerat 2x2 öre + 2x3 öre stpl Hällberga. Kvalitet 7   30:- Bild 8
19 81 Gustav V i 4-block stpl Malmö Balt Utst.tornet 21.7.1914 400:- 100:- Bild 2
20 Vykort 1 kort, hundmotiv, stpl Bogsta, Nyköping och Eskilstuna på Oscar. Kvalitet 6   20:- Bild 8
21 151C Gustav V en face, postfriskt. Snedcentrerat 600:- 175:- Bild 2
22 Brev 1 st. vackert stämplat Äs 25.4.1893 på 10 öre Oscar   40:- Bild 8
23 212AR Häfte Flygande Svanar med cyl.2 och blank gummering 1900:- 500:- Bild 4
24 Vykort Kantorps Jernvägsstation stämplat Flodafors 26.5.1903. Kvalitet. 7   50:- Bild 8
25 262 Delaware 15 öre brun prakt/lyxstämplat Häradsvik 13.6.1938 175:- 150:- Bild 2
26 Vykort Sedelmotiv stpl Göteborg 27.8.1902 på 5 öre Oscar. Kvalitet 9   50:- Bild 8
27 276 Gustav V 20 öre på klipp prakt/lyxstämplat Stjärnhov 29.11.1950   25:- Bild 2
28 Kort 2 st. maximikort, 1 Saab "Karlsson på taket" o 1 Volvo Amazon   20:- Bild 8
29 318BC Ling 5 öre grön paret stämplat PKP 8.12.39 på vykort 300:- 75:- Bild 1
30 Kort 47 st. maximikort nr. 1 10.10.1981 "Viskningar och rop". Kvalitet 10   100:- Ingen bild
31 324C Bellman 5 öre grön på minneskort med vinjett, FDC   20:- Bild 5
32 Vykort Arboga, åparti i svart/vitt. Hartmans Konstfölag. Nr. saknas   10:- Bild 7
33 324BC Bellman 5 öre grön paret stämplat Horda 5.7.1940 på vykort 800:- 250:- Bild 5
34 Vykort Eskilstuna, Nya Kyrkan. Förlag och nummer saknas   10:- Bild 7
35 328-329 Bibeln 1941 komplett sats postfriskt 420:- 125:- Bild 2
36 Vykort Köping, Gammelgården i svart/vitt. Förlag Pressbyrån. Nr. 62312   10:- Bild 7
37 332BC Stockholms slott praktstämplat Göteborg 9.10.1950 1500:- 400:- Bild 2
38 Vykort Torshälla, utsikt från Holmberget i färg. Ultraförlaget. Nr. T2   10:- Bild 7
39 333 Hazelius 5 öre grön på FDC med vinjett, ej adresserat   30:- Bild 3
40 Vykort Västerås, Folkets Park i färg. Förlag Pressbyrån. Nr. F616   10:- Bild 7
41 366BB Lunds Domkyrka på expressbrev stämplat Uppsala 30.10.46 75:- 25:- Bild 3
42 Vykort Västerås, Nya Vattentornet i färg. Förlag AB Grafik konst. Nr. 2457   10:- Bild 7
43 369 Lantbruk 100 år 60 öre röd praktstämplat Tistagård 14.8.1947 25:- 25:- Bild 2
44 Vykort Västerås, Folkparken i svart/vitt. Förlag Pressbyrån. Nr. 62531   10:- Bild 7
45 370 Tegner 10 öre violett på FDC med vinjett   30:- Bild 3
46 Vykort Västerås, Serveringen Östra Holmen i svart/vitt. Nr. 270   10:- Bild 7
47 374A/B Geijer 5 öre grön på FDC med vinjett   30:- Bild 5
48 Vykort Västerås, parti av Svartån i svart/vitt. Förlag Pressbyrån. Nr. 251   10:- Bild 14
49 406 Gustav VI typ I 25 öre blå, lyxstämplat Torsvalla 6.12.1954   20:- Bild 2
50 Vykort Hälsning från Västerås i svart/vitt. Förlag Pressbyrån. Nr. saknas   10:- Bild 14
51 625BB Riksbank 70 öre svart på rekbrev stämplat Västerås 19.11.68 30:- 20:- Bild 6
52 Vykort Eskilstuna Järnvägsstationen 1909 i färg. Förlag C.O.Melin   200:- Bild 11
53 Tj35 Tjänste 25 öre orange prakt/lyx stämplat Vartofta 9.10.1914   50:- Bild 2
54 Vykort Eskilstuna, Slussen i sv/vitt. Förlag Nilssons Ljustryck. Nr. 9797   130:- Bild 11
55 L17 Lösen 24 öre lila prakt/lyxstämplat Helsingborg 6.1.1889 800:- 150:- Bild 2
56 Vykort Eskilstuna Järnvägsstationen 1911 i färg. Förlag C.N:s Lj. Sthlm   125:- Bild 11
57 PS2 Postsaksmärke 5-uddiga stjärnor, ostämplat 300:- 80:- Bild 2
58 Vykort E-a Stadshuset med Skarpskyttekåren i färg. Ej postgånget   125:- Bild 11
59   Årsbok "Svenska frim. berättar" för 1992/93 i nyskick 600:- 250:- Ingen bild
60 Vykort E-a Rinmanstorg och Stadshuset i sv/vitt 1906. Förlag o Nr. saknas   120:- Bild 11
61   Årssats 1973 förseglade och i obruten förpackning 500:- 175:- Ingen bild
62 Vykort E-a Baptistkapellet i färg. Förlag B.F.& Co. Ej postgånget   120:- Bild 11
63   Årssatser 1975-1980 samt 3 extra satser 1979 alla 9 obrutna förp. 552:- 300:- Ingen bild
64 Vykort E-a Stadshuset i sv/vitt. Förlag och Nr. saknas. Ej postgånget   100:- Bild 11
65   Parti svenska märken med många vackra stämplar på 6 visirblad   300:- Ingen bild
66 Vykort E-a Gevärsfaktoriet i färg 1908. Förlag B.F.& Co. Nr. saknas   95:- Bild 11
67 Kort Minneskort 'Endast en dag' stämplat Postmuseum 12.3.1945   15:- Bild 6
68 Vykort E-a Kungsgatan i färg 1907. Förlag B.F.& Co. Nr. 2002   95:- Bild 12
69 Brev "Sörmlandspostens Tryckeriaktiebolag" stämplat Eskilstuna 5.12.27   25:- Bild 6
70 Vykort E-a Baptistkapellet i sv/vitt. Förlag B.F.& Co. Nr. 2037 Ej postg.   95:- Bild 12
71 Dekal Eskilstuna 300 år reklam för Jubileumsvecka i maj 1959 i färg   20:- Bild 2
72 Vykort E-a Drottninggatan i sv/vitt 1901. Förlag O.E.K. Nr. 1551   90:- Bild 12
73 Stadslösen Lösenmärke 2 kr orange prakt/lyxstämplat Rådhusrätten E-a. tand.16   100:- Bild 4
74 Vykort E-a Nygatan i sv/vitt. Plundrat. Förlag A.W.S. Pappershandel   85:- Bild 12
75 Vykort Kort på en ölhall avstämplat i Eskilstuna 19.1.1902 på 5 öre Oscar   70:- Bild 12
76 Vykort E-a Kungsgatan i sv/vitt 1911. Förlag Sv.Litografiska AB   80:- Bild 12
77 Vykort Vy över Drottninggatan i Eskilstuna. Ej adresserat   70:- Bild 12
78 Vykort E-a Tunafors i färg. Förlag Sandbergs Bokhandel. Ej postgånget   80:- Bild 12
79 Vykort Läroverket i E-a avstämplat i Örebro 27.5.1915 på 5 öre medaljong   30:- Bild 13
80 Vykort E-a Motiv från Hellby Brunn i sv/vitt. Förlag o Nr. saknas. Ej postg.   80:- Bild 13
81 Vykort Vy från Stadsparken i Eskilstuna. Kolorerat och obegagnat   30:- Bild 13
82 Vykort E-a Tunafors i brunt. Förlag Svallings Parfym & Pappershandel   80:- Bild 13
83 Vykort Obegagnat kort av Folkets Hus i Torshälla   30:- Bild 13
84 Vykort E-a Rådhustorget i färg 1907. Förlag Bardach. Nr. K9047   80:- Bild 13
85 SG172 England: 1881-88 fem olika brev stämplade med 1penny lila   25:- Bild 4
86 Vykort E-a Rådhusbron i sv/vitt 1917. Förlag Calegi Sthlm. Nr. 395   70:- Bild 13
87 Katalog England: Stanley Gibbons Concise i färg för 2005, begagnad   50:- Ingen bild
88 Vykort E-a Nygatan i sv/vitt. Förlag och Nr. saknas. Ej postgånget   70:- Bild 13
89 Mi. 12 Gamla Tyska Stater/Sachsen: stämplat på snyggt brevstycke 1856 £70 150:- Bild 4
90 Vykort E-a Drottninggatan i färg. Förlag saknas. Nr. 6389. Ej postgånget   70:- Bild 14
91 Block nr 26 Japan: 1948 Frimärksutställningen Shikoku (*) Obs! (** finns ej) £60 120:- Bild 4
92 Vykort E-a Rinmans torg i färg 1907. Förlag Bardach. Nr. K9019   70:- Bild 14
93 Mi. 52B Liechtenstein: högsta valören i 1921 års vapenserie, postfriskt £65 130:- Bild 4
94 Vykort E-a Parti av Tunafors i sv/vitt. Förlag Nordisk Konst. Ej postgånget   70:- Bild 14
95 96-99 Norge: Haakon VII serie om 4 märken, postfriskt 275:- 75:- Bild 4
96 Vykort E-a Hamnen i färg. Förlag Nilssons Ljustryck Sthlm. Ej postgånget   70:- Bild 14
97 404-406 Norge: Vinterolympiaden, komplett sats, postfriskt 175:- 50:- Bild 4
98 Vykort E-a Radermacher smedjan i färg 1095. Förlag E-a Fotogr. Magasin   70:- Bild 14
99 132 Schweiz: Pro Juventute 1916 högsta valören i serien, stämplat £90 200:- Bild 14
100 Vykort E-a Hvilsta i färg 1905. Förlag och Nr. saknas   60:- Bild 14